Wynajem długoterminowy zamiast zakupu auta

>

Wynajem długoterminowy zamiast zakupu auta

Branża wynajmu samochodów co rusz bije jakieś rekordy. Bez względu na ich charakter, wszystkie wskazują, że Polacy wypożyczają samochody coraz częściej. W zakresie wynajmu długoterminowego w 2018 nastąpił wzrost o 17,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wynajem długoterminowy aut również popularny jest w Szczecinie, gdzie stale obserwujemy tendencję rosnącą takiej formy korzystania z wypożyczalni samochodów. Można się więc przyjrzeć temu, co wpływa na taki progres i popularność korzystania z auta wynajętego, kosztem rezygnacji z jego zakupu.

>

Kilka faktów ze statystyki

Jak wynika ze statystyk, rozwój wynajmu długoterminowego wpływa na zwiększoną ilość zakupu nowych samochodów przez wypożyczalnie. Jest to więc drugi czynnik, na podstawie którego można szacować wzrost na tym polu i nie jest on mały. Jak podaje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w 2018 wypożyczalnie zakupiły 23,4% samochodów więcej niż w roku poprzednim. Branża wynajmu samochodów generuje więc również znaczący wzrost sprzedaży nowych aut.

Podsumowując, sprzedaż samochodów w Polsce rośnie, a nabywcami są również wypożyczalnie. Dzięki temu napędzany jest wynajem długoterminowy, co w Szczecinie widać wyraźnie. Należy zaznaczyć, że aż za 1/3 podanego wyżej wzrostu zakupu nowych aut odpowiedzialne są wyłącznie wypożyczalnie, które specjalizują się w wynajmie długoterminowym. Za tą podażą, co oczywiste, musi iść określony popyt. Zdaje się więc, że coraz mniejszą wagę przykładamy do posiadania samochodu, jako swego rodzaju wyrazu majętności, na rzecz korzystania z niego tak samo jak z wielu innych przedmiotów ułatwiających codzienne życie.

>

Wynajem długoterminowy aut – zalety (Szczecin wypożyczalnia)

Przechodząc do zalet wynajmu długoterminowego aut, opisując punkt widzenia wypożyczalni ze Szczecina, należy wskazać, że:

  • dzięki wynajmowi długoterminowemu co kilka lat można zmieniać samochód na nowy – oczywiście można również zmieniać jego model; niesie to ze sobą jedynie zmiany w umowie abonamentowej wynajmu;
  • Klient nie musi się przejmować usterkami i ich naprawami – wynajmowany samochód stale pozostaje pod opieką serwisu wypożyczalni (dodatkowa opcja do wykupienia) i ona zajmuje się wszystkimi formalnościami; choć rzadko jest to konieczne, gdyż wynajmowane samochody to zwykle auta nowe lub kilkuletnie;
  • dostępna jest bogata gama świadczonych usług dodatkowych, m.in.: door to door, karty paliwowe, ubezpieczenie, samochód zastępczy;
  • istnieje możliwość wliczania opłat miesięcznych w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Stąd też Klientami wypożyczalni w zakresie wynajmu długoterminowego jest wiele firm, które dzięki temu nie muszą obciążać budżetu zakupem samochodów w leasingu;
  • wynajem, w przeciwieństwie do kredytu, nie wpływa na zdolność kredytową firmy i nie jest zależny od dochodu;
  • ceny są zdecydowanie niższe niż przy zakupie nowego auta.

I na cenach należy się skupić, bo przede wszystkim one interesują nie tylko przedsiębiorców, ale również Klientów prywatnych.

>

Wynajem długoterminowy – jakie są koszty

Samochody w wynajmie długoterminowym są tanie dlatego, że firmy leasingowe zakupują je po cenach niższych od rynkowych. Natomiast wypożyczalnia wynajmująca samochody w różnym stopniu dzieli się z Klientem tą zniżką.

W wynajmie długoterminowym funkcjonuje pojęcie wartości rezydualnej, która oznacza właściwie wartość auta po jego eksploatacji ustalonej w umowie. Natomiast wiadomo, że nowe samochody w pierwszych latach tracą na wartości najwięcej. Dla wielu firm jest to hasło reklamowe – wynajmij auto za cenę jego zużycia! Rzeczywistość nakłada jednak na Klienta większą ilość opłat, które należy wziąć pod uwagę. Nie miał to być jednak tekst ostrzegający – Klient zawsze podczas podejmowania decyzji w salonie zostaje zapoznany ze wszystkimi warunkami najmu, a jak już wiadomo, jest to coraz popularniejsza forma korzystania z samochodu. Musi więc posiadać korzystne dla użytkownika warunki, w tym finansowe. Istotną rzeczą jest też fakt, iż po kilkuletnim korzystaniu z wypożyczonego samochodu, najemca może go wykupić. Wynajem długoterminowy nie jest więc jedynie formą pożyczki, na której nie można zyskać środków trwałych. Tak funkcjonuje wynajem długoterminowy w Szczecinie i wielu innych miastach.

Podsumowując, Klient wypożyczający auto na dłuższy czas, nie płaci za nie takiej samej stawki, jaką zapłaciłby za kupiony samochód. Opłaca jedynie wartość rezydualną i inne. Wypożyczalnia oblicza ją na podstawie wartości samochodu i jego zużycia: na przykładzie, jeśli nowy samochód kosztuje 50 000 zł, a rata za niego w leasingu wynosi 1200 zł miesięcznie na 5 lat, to wartość rezydualna wypożyczenia pięcioletniego będzie mniej więcej o połowę niższa (liczona za 5 lat, a nie wszystkie, jakie można przejechać danym autem). Klient więc korzysta z samochodu na 600 zł miesięcznie. Warto dodać, że w Internecie znajdują się kalkulatory wynajmu długoterminowego samochodów i w przypadku wątpliwości warto z nich korzystać.

>

Leasing czy wynajem długoterminowy – co wybrać

Wobec powyższych informacji różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym jest jasna. Również w zakresie cen jest ona znaczna. Wydaje się jednak, że operowanie argumentami za wynajmem na dłużej nie jest potrzebne. Rynek sam ukazuje co jest korzystne dla firm i odbiorców indywidualnych. Wzrost ilości zakupionych samochodów przez wypożyczalnie oraz wzrost wynajmu długoterminowego mówią same za siebie.

W Szczecinie obserwujemy tę tendencję już od kilku lat, jednak rzeczywiście obecnie jest na nią zwiększone zapotrzebowanie. Samochód coraz częściej kojarzy się ludziom w większym stopniu z obciążeniem, niż komfortem – są za niego dodatkowe opłaty roczne, coraz trudniej znaleźć miejsce do zaparkowania, często dojazd z pracy do domu w korkach trwa dłużej, niż gdy korzysta się z komunikacji miejskiej. W samochód więc coraz częściej nikt nie chce inwestować i przestaje on nieść ze sobą taką wygodę, jak kiedyś. Nie dziwi więc, że wynajem długoterminowy to właściwie krótkoterminowa alternatywa dla zakupu auta, która cieszy się coraz większą popularnością.

Wynajem długoterminowy aut Szczecin

wynajem aut do przewozu osób

Platinum Rent

Szczecin Oddział

Godziny pracy

  • poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
  • sobota: 9:00-14:00
  • niedziela/święta: nieczynne
TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ