Wynajem krótkoterminowy – car sharing i na minuty

>

Wynajem krótkoterminowy – car sharing i na minuty

Wynajem krótkoterminowy aut to najstarsza forma wypożyczania samochodów, w 2015 roku obchodząca rocznicę 100 lat. Przez niemal cały ten okres wypożyczenie miało tradycyjną formę – odbierało się samochód z wypożyczalni i po jakimś czasie oddawało na miejsce. Nowe czasy przynoszą jednak pewne modyfikacje form wynajmu. Dla przykładu, coraz częściej wspomina się o tzw. „car sharingu”, który warto poniżej omówić. Drugą przedstawioną poniżej formą będzie wynajem krótkoterminowy aut w Szczecinie – na minuty. Jak się zdaje, również nowość na rynku wypożyczalni samochodów.

>

Car sharing – założenia i zalety

Przede wszystkim car sharing to system na większą skalę, który prawdopodobnie będą proponowały mieszkańcom duże miasta. Z pewnością jednak dołączy do nich wiele prywatnych firm. Kluczem jest tu bowiem nowoczesna komunikacja, z której korzystają wszyscy.
Z założenia ma to być wynajem krótkoterminowy i Szczecin jest na niego bardzo otwarty, może bowiem pomóc w rozwiązaniu miejskich problemów komunikacyjnych. Zakłada się, że wynajem aut omawianego typu z czasem sprawi, że mieszkańcy rzadziej będą kupować samochody, zwolnione zostaną tym samym miejsca parkingowe pod blokami zajmowane przez nieużywane auta, i rozładowany zostanie zapchany ruch miejski, a także przybędzie wolnych miejsc parkingowych w centrum miasta.
Z założenia car sharing to wynajem krótkoterminowy małego auta:

  • bez udziału pracownika wypożyczalni – zarówno przy odbiorze, jak i zdaniu auta;
  • nawet na minuty, by przejechać z jednego miejsca w mieście w drugie;
  • za jedną cenę – paliwo i usługa wliczone są w jedną cenę, aczkolwiek są dwa rodzaje płatności: jednorazowy oraz abonamentowy; w drugim przypadku użytkownik posiada wpłatę, która jest rozliczana w zależności od ilości przejechanych kilometrów (podobnie jak w telefonach na kartę za każdą minutę rozmowy);
  • przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji z telefonu – która będzie znajdować najbliższy, zaparkowany pojazd i wskazywać go Klientowi.

Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, iż będzie istniał w wielu miastach, można więc będzie dowolnie korzystać z samochodu na minuty w całej Polsce, na jeden abonament, bez względu na miejsce zamieszkania. Do wad natomiast należy fakt, iż korzystać się będzie z samochodu bezpośrednio po innym użytkowniku, więc nie zawsze będzie on czysty.

>

Wynajem krótkoterminowy na minuty, na przykładzie Szczecina

Jeśli można użyć słowa – tradycyjny, nie tylko w Szczecinie, to wynajem krótkoterminowy auta w tym wypadku świadczony jest przez dobrze znane wypożyczalnie samochodów. Obserwujemy jednak tę usługę jako dodatek do innych form wynajmu krótkoterminowego, ale też powstają wypożyczalnie specjalizujące się jedynie w nim. Na razie jednak robią to nieśmiało – proponują na minuty małe auta transportowe i trafiają z tym w dziesiątkę. Większość Klientów nie jest bowiem zainteresowana wynajmem samochodu osobowego, który już posiada, lecz w którym nie można przewieźć np. większych zakupów ze sklepu do domu w postaci: AGD, mebli lub innego sprzętu, choćby podczas remontu.
Oczywiście w tym wypadku istnieją odpłatne usługi transportowe świadczone przez sklepy, czemu więc wynajem krótkoterminowy się opłaca? Wystarczy wyobrazić sobie nieobcą sytuację w zakupem mebli w markecie meblowym. Zakładając, że ich waga dochodzi do 300 kg, sklep zażąda za przewiezienie ok. 100 zł., i nieważne jest przy tym, że odległość do domu Klienta wynosi 10 km. Wynajęcie samochodu w wypożyczalni wraz z kaucją na tradycyjnych zasadach będzie jeszcze droższe i wiązać się będzie ze znaczącą stratą czasu. I w tym właśnie przypadku z pomocą przychodzi wynajem krótkoterminowy samochodu w Szczecinie.
Rejestracja w systemie zajmuje zaledwie 5 minut (m.in. należy zrobić zdjęcie prawa jazdy). Pomijając wszelkie szczegóły, warto wiedzieć, że:

  • minuta wynajmu, zależnie od firmy świadczącej takie usługi, kosztuje zazwyczaj od 10 do 20 groszy, łącznie zatem za godzinę zapłacimy od 6 do 12 zł,
  • w przeciwieństwie do car sharingu, samochód trzeba po wykorzystaniu zwrócić na miejsce, w którym został wynajęty,
  • niektóre sieci już teraz proponują bezobsługową formę wynajmu – samochody często stoją na parkingach dużych hipermarketów w większych miastach, a formalności załatwia się elektronicznie.

Liczony w minutach wynajem krótkoterminowy w Szczecinie to z pewnością wygodna szansa na oszczędność pieniędzy i czasu – szczególnie podczas remontu, gdy nie można kilka dni oczekiwać na transport i trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

>

Wynajem krótkoterminowy auta tradycyjny

Przy powyższym nie można jednak zapomnieć o tradycyjnej formie wynajmu krótkoterminowego. W Szczecinie działa wiele wypożyczalni, które głównie na nim się skupiają. Samochody w tym systemie wynajmowane są zazwyczaj na dobę lub kilka dni. W pierwszym wypadku bardzo często ma to miejsce na lotniskach, gdzie turyści, dla wygody, wolą wracać wypożyczonym samochodem, niż czekać na transport. W innych wypadkach auta wypożyczane są do celów reprezentacyjnych albo transportowych. Wydaje się jednak, że nadchodzi nowa era w wynajmie krótkoterminowym auta, a powyżej opisany car sharing i wynajem krótkoterminowy na minuty, to jej zwiastuny. I być może już niedługo również tradycyjne wypożyczalnie będą musiały się do niej przystosować.

Wynajem krótkoterminowy aut Szczecin

samochód zastępczy po wypadku

Platinum Rent

Szczecin Oddział

Godziny pracy

  • poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
  • sobota: 9:00-14:00
  • niedziela/święta: nieczynne
TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ