Krótka historia wypożyczalni samochodów… Na początku był... Ford

>

Krótka historia wypożyczalni samochodów

A dokładniej Ford T – dziś kultowy samochód o bardzo prostej konstrukcji. To od niego zaczęła się masowa produkcja samochodów na linii montażowej, to od niego zaczął się wynajem aut. Oficjalnie prawie sto lat temu, w 1916 roku.

Henry Ford skonstruował go w miesiąc. I tak... pierwszy Ford T fabrykę w Detroit opuścił w sierpniu 1908 roku. Od tego momentu znawcy dziedziny określają początek masowej produkcji samochodów osobowych.

>

Nowe oblicze motoryzacji

Założenie było proste – miał to być samochód, na którego kupno będzie mógł sobie pozwolić przeciętny Amerykan. Pierwszy Ford T kosztował 850 dolarów, ale wraz ze wzrostem produkcji – spadała cena, aż doszła do poziomu 300 dolarów! Cena jednak nie była jedynym kluczem do sukcesu.

Samochód miał być tani, łatwy w obsłudze i naprawie. A ostateczny sukces i stałą pozycję na rynku przez kolejne lata zapewniły mu... części zamienne. Dziś wydaje się to być dość oczywistym rozwiązaniem, ale to właśnie Henry Ford wpadł na nie jako pierwszy.

>

Wypożyczanie samochodów jako american dream

Marzenie o wielkiej fortunie do Stanów Zjednoczonych przyciągało niejednego śmiałka, niejeden też swój american dream spełnił. Był nim z pewnością Joe Saunders, który jako pierwszy zaczął zarabiać na wypożyczaniu aut.

Joe Saunders handlował nieruchomościami. Przemierzał samochodem olbrzymie odległości w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert. Kiedy auto mu się zepsuło i musiał czekać kilka tygodni na jego naprawę, pojawiło się przed nim widmo bankructwa. Do czasu.

Wynajął od jednego z pracowników jego firmy Forda T – płacił mu 6 centów za milę. I właśnie wtedy dostrzegł szansę na kolejny biznes. W sierpniu 1916 roku kupił pierwszego, używanego Forda T i zaczął go wynajmować. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Już po roku miał osiemnaście Fordów T do wynajęcia. Po dziesięciu latach – kilkaset samochodów w dwudziestu jeden stanach.

Klient płacił mu 10 centów za milę. Ale... ówczesne samochody nie miały ani prędkościomierzy, ani licznika kilometrów. Przebyty dystans kontrolowano za pomocą kija z podziałką, umieszczonego w zbiorniku. Takie były początki.

>

Świat przyśpiesza, czyli wypożyczalnie aut na miarę naszych czasów<

Pojawienie się linii telegraficznych oraz pierwszych linii lotniczych – to dwa przełomowe momenty w rozwoju wypożyczalni samochodowych. Z czego te pierwsze nie jest tak oczywiste, prawda? Otóż linie telegraficzne powstawały wzdłuż torów kolejowych. To właśnie nimi przekazywano zamówienia – samochody do wynajęcia czekały na klienta podróżującego pociągiem na konkretnej stacji. Było to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla biznesmenów, których nie stać było na wynajęcie szofera.

Analogicznie jest z rozwojem lotnictwa – do dziś jedne z najlepiej prosperujących wypożyczalni samochodów działają w pobliżu dużych lotnisk. Wiele firm transportowych swoją działalność opiera właśnie na wypożyczaniu samochodu z lotniska. Podróżni chętnie korzystają z możliwości najmu auta, by tanio, szybko i bezpiecznie dojechać do celu podróży.

Do wypożyczalni zgłaszają się różni ludzie, potrzebujący różnych samochodów. Można wynająć:

W ofercie znajdziemy też usługi transportowe oraz przewóz osób i mienia. Te propozycje sprostają wymaganiom współczesnego świata.

Mimo upływu czasu – niezmienne są jednak pewne elementy. Fordy wiąż można wynająć... Co prawda współczesne modele, dostępne w naszej wypożyczalni aut osobowych, w niczym nie przypominają swojego prototypu Forda T, ale... choćby Ford Mondeo Combi 2.0 TDI Gold Edition wciąż zachwyca naszych Klientów.

Wypożyczalnia samochodów tani

Platinum Rent

Szczecin Oddział

Godziny pracy

  • poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
  • sobota: 9:00-14:00
  • niedziela/święta: nieczynne
TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ