Car sharing jako nowoczesna forma wynajmu aut

>

Car sharing jako nowoczesna forma wynajmu aut

Car sharing to nowoczesny system współdzielenia pojazdów, z założenia nieco inny niż klasyczny wynajem aut. Większość z nas z pewnością korzystała z popularnych rowerów miejskich, które stały się hitem ostatnich lat. Car sharing działa na podobnej zasadzie, tylko że wypożyczamy samochód. W Polsce system ten dopiero raczkuje, do tej pory przeprowadzonych zostało jedynie kilka programów pilotażowych, jednak jego mocne wejście do dużych polskich miast to tylko kwestia czasu. Sprawdźmy dlaczego.

>

Własne auto „w razie czego”

Polskie miasta są coraz lepiej skomunikowane. Rozszerzające się sieci komunikacji oraz systemy rowerów miejskich sprawiają, że poruszanie się w obszarze miasta oraz jego okolicach nie wymaga zabierania swojego auta spod bloku. Jednak zarejestrowanych aut ciągle przybywa. Dlaczego? Ponieważ w pewnych sytuacjach samochód jest nam po prostu niezbędny. Właśnie tę potrzebę z założenia ma wypełniać car sharing.

Komunikacja miejska pozwala się nam sprawnie przemieszczać z punktu A do punktu B, jednak wożenie nią zakupów czy przewiezienie rzeczy podczas przeprowadzki, może być uciążliwie. Korzystając z car sharingu możemy wypożyczyć samochód na bardzo krótki okres, na przykład pół godziny, w konkretnym celu. Nie zapłacimy ani za miejsce parkingowe w centrum miasta (możliwe, że nawet spotkamy specjalną przestrzeń dla pojazdów z tego systemu) ani za paliwo, wszystko zawiera cena usługę. Cena ta zależna jest od ilości przejechanych kilometrów i czasu użytkowania. W razie braku paliwa, w aucie powinniśmy znaleźć kartę paliwową do konkretnych stacji benzynowych. Z auta skorzysta każdy posiadacz prawa jazdy, niezależnie od wieku i stażu. Zazwyczaj spotkamy się z dwoma metodami płatności. Pierwsza to klient bez abonamentu, który zapłaci za każdym razem kaucję. Druga metoda to posiadanie abonamentu i podpisanie umowy członkowskiej na określony okres, wtedy nie musimy za każdym razem płacić kaucji. Za usługę płacimy z góry, oceniamy wtedy szacunkową ilość kilometrów oraz czas, na jaki potrzebujemy pojazd. Jeśli wykorzystamy więcej, pieniądze zostaną potrącone z kaucji, jeśli mniej, różnica zostanie nam zwrócona.

Car sharing ma przede wszystkim zintensyfikować korzystanie z jednego samochodu w ciągu doby. W efekcie obniży to ilość rejestrowanych samochodów, które stoją pod blokiem i zajmują miejsca parkingowe, a używane są sporadycznie. Zostało wyliczone, że jeden samochód w systemie car sharingu może zastąpić nawet 13-15 aut prywatnych. Wpływa to niebagatelnie na rozładowanie ruchu ulicznego oraz na dostępność miejsc parkingowych w centrum miasta. Rezygnując z posiadania własnego auta, z którego korzystamy jedynie okazjonalnie na rzecz car sharingu, z pewnością sporo oszczędzimy.

>

Car sharing jako nowoczesna forma wynajmu aut

W powyższym akapicie można wychwycić główne różnice wynajmu samochodów względem car sharingu, jednak postarajmy się je dokładnie wypunktować:

  • Rezerwacja, odbiór oraz zdanie samochodu odbywają się bez udziału pracownika firmy świadczącej usługę
  • Możliwość wypożyczenia na bardzo krótki okres, na przykład kilkunastu minut
  • Paliwo oraz ubezpieczenie wchodzą w koszt usługi
  • Zazwyczaj korzystamy z pojazdu bezpośrednio po poprzednim użytkowniku, więc możemy się spodziewać, że nie będzie on czysty i zatankowany
  • Auta z systemu rozmieszczone są w wielu miejscach, które znajdziemy za pomocą specjalnej aplikacji

Z pewnością niejedna wypożyczalnia samochodów z biegiem czasu i wzrostem popularności nowoczesnego systemu, również zacznie świadczyć takie usługi.

Nowoczesny system, dopiero raczkujący w naszym kraju, jest niewątpliwie rozwiązaniem przyszłościowym. Został on już sprawdzony w ponad 600 miastach na całym świecie. Wynajem aut i car sharing trafiają w potrzeby nieco innych klientów, jednak oba rozwiązania są świetną alternatywą dla posiadania własnego samochodu. Zapraszamy do kontaktu z Platinum Rent

Car sharing Szczecin

car sharing jako nowoczesna forma wynajmu aut w szczecinie platinum rent

Wypożyczalnia samochodów czy car sharing

Platinum Rent

Szczecin Oddział

Godziny pracy

  • poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
  • sobota: 9:00-14:00
  • niedziela/święta: nieczynne
TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ