Car sharing jako nowoczesna forma wynajmu aut

Car sharing jako nowoczesna forma wynajmu aut

Car sharing to nowoczesny system współdzielenia pojazdów, z założenia nieco inny niż klasyczny wynajem aut. Większość z nas z pewnością korzystała z popularnych rowerów miejskich, które stały się hitem ostatnich lat. Car sharing działa na podobnej zasadzie, tylko że wypożyczamy samochód. W Polsce system ten dopiero raczkuje, do tej pory przeprowadzonych zostało jedynie kilka programów pilotażowych, jednak jego mocne wejście do dużych polskich miast to tylko kwestia czasu. Sprawdźmy dlaczego.

Wypożyczalnia samochodów czy car sharing

Wypożyczalnia samochodów czy car sharing

Własne auto „w razie czego”

Polskie miasta są coraz lepiej skomunikowane. Rozszerzające się sieci komunikacji oraz systemy rowerów miejskich sprawiają, że poruszanie się w obszarze miasta oraz jego okolicach nie wymaga zabierania swojego auta spod bloku. Jednak zarejestrowanych aut ciągle przybywa. Dlaczego? Ponieważ w pewnych sytuacjach samochód jest nam po prostu niezbędny. Właśnie tę potrzebę z założenia ma wypełniać car sharing.

Komunikacja miejska pozwala się nam sprawnie przemieszczać z punktu A do punktu B, jednak wożenie nią zakupów czy przewiezienie rzeczy podczas przeprowadzki, może być uciążliwie. Korzystając z car sharingu możemy wypożyczyć samochód na bardzo krótki okres, na przykład pół godziny, w konkretnym celu. Nie zapłacimy ani za miejsce parkingowe w centrum miasta (możliwe, że nawet spotkamy specjalną przestrzeń dla pojazdów z tego systemu) ani za paliwo, wszystko zawiera cena usługę. Cena ta zależna jest od ilości przejechanych kilometrów i czasu użytkowania. W razie braku paliwa, w aucie powinniśmy znaleźć kartę paliwową do konkretnych stacji benzynowych. Z auta skorzysta każdy posiadacz prawa jazdy, niezależnie od wieku i stażu. Zazwyczaj spotkamy się z dwoma metodami płatności. Pierwsza to klient bez abonamentu, który zapłaci za każdym razem kaucję. Druga metoda to posiadanie abonamentu i podpisanie umowy członkowskiej na określony okres, wtedy nie musimy za każdym razem płacić kaucji. Za usługę płacimy z góry, oceniamy wtedy szacunkową ilość kilometrów oraz czas, na jaki potrzebujemy pojazd. Jeśli wykorzystamy więcej, pieniądze zostaną potrącone z kaucji, jeśli mniej, różnica zostanie nam zwrócona.

Car sharing ma przede wszystkim zintensyfikować korzystanie z jednego samochodu w ciągu doby. W efekcie obniży to ilość rejestrowanych samochodów, które stoją pod blokiem i zajmują miejsca parkingowe, a używane są sporadycznie. Zostało wyliczone, że jeden samochód w systemie car sharingu może zastąpić nawet 13-15 aut prywatnych. Wpływa to niebagatelnie na rozładowanie ruchu ulicznego oraz na dostępność miejsc parkingowych w centrum miasta. Rezygnując z posiadania własnego auta, z którego korzystamy jedynie okazjonalnie na rzecz car sharingu, z pewnością sporo oszczędzimy.

Car sharing jako nowoczesna forma wynajmu aut

W powyższym akapicie można wychwycić główne różnice wynajmu samochodów względem car sharingu, jednak postarajmy się je dokładnie wypunktować:

  • Rezerwacja, odbiór oraz zdanie samochodu odbywają się bez udziału pracownika firmy świadczącej usługę
  • Możliwość wypożyczenia na bardzo krótki okres, na przykład kilkunastu minut
  • Paliwo oraz ubezpieczenie wchodzą w koszt usługi
  • Zazwyczaj korzystamy z pojazdu bezpośrednio po poprzednim użytkowniku, więc możemy się spodziewać, że nie będzie on czysty i zatankowany
  • Auta z systemu rozmieszczone są w wielu miejscach, które znajdziemy za pomocą specjalnej aplikacji

Z pewnością niejedna wypożyczalnia samochodów z biegiem czasu i wzrostem popularności nowoczesnego systemu, również zacznie świadczyć takie usługi.

Nowoczesny system, dopiero raczkujący w naszym kraju, jest niewątpliwie rozwiązaniem przyszłościowym. Został on już sprawdzony w ponad 600 miastach na całym świecie. Wynajem aut i car sharing trafiają w potrzeby nieco innych klientów, jednak oba rozwiązania są świetną alternatywą dla posiadania własnego samochodu. Zapraszamy do kontaktu z Platinum Rent

Umów sie na rezerwację

PLATINUM RENT
ul. Madalińskiego 8/109
70-101 Szczecin
E-mail: biuro@wypozyczalniaszczecin.pl
791 994 500

Platinum Rent poleca

TOP
ZAREZERWUJ