Wypożyczalnia aut – na ile czasu można wynająć samochód

>

Wypożyczalnia aut – na ile czasu można wynająć samochód

Samochód oczywiście można wynająć na określony czas, lecz przy tym bez ograniczeń co do samego użytkowania. Oznacza to, że może się on stać podstawowym środkiem transportu przez cały rok. Taki wynajem preferowany jest często przez użytkowników prywatnych, lecz również wiele firm korzysta z tej możliwości. Wypożyczalnia aut podążają za powyższym trendem, co można obserwować także w Szczecinie. Trend dotyczy jednak szczególnej kategorii samochodów, w większości reprezentacyjnych lub zarabiających na siebie – busów do przewozu osób i mienia. Opcjom wynajmu oraz korzyściom z nich płynącym przyjrzymy się w tym artykule.

>

Ewolucja wypożyczalni aut na przykładzie Szczecina

Początkowo rynek wynajmu samochodów w Polsce, jeśli można tak powiedzieć, był najzwyczajniej – sztywny. Panowały w nim restrykcyjne zasady, które w większym stopniu skupiały się na ochronie floty danej wypożyczalni aut, niż wygodzie Klienta. Szczecin jednak, przez wzgląd na dużą liczbę odwiedzin przedsiębiorców z Niemiec, jako jeden z pierwszych zaczął wprowadzać zasady zza zachodniej granicy. Innymi słowy w latach 90. zrozumiano, że utrudnienia nie wpływają na rozwój biznesu i trzeba ponosić większe ryzyko.
Ceny wówczas również nie zachęcały do wynajmu samochodu i dla przeciętnego Polaka były za wysokie – dla kontrastu należy dodać, że obecnie możliwe jest wypożyczenie auta na dobę za 30 zł. W związku z tym nie można stwierdzić, że dawniej decydowały o tym zarobki, bo cena ta była również dwie dekady temu przystępna. Po prostu cen takich wtedy nie było.
Z biegiem czasu przełamana została też ilość formalności, które należało spełnić przed wynajmem (zniknęły m.in. niektóre kaucje) oraz sztywne spojrzenia na formę świadczonych usług – obecnie niejedna wypożyczalnia aut dodaje do tradycyjnej oferty: szofera, możliwość podstawiania samochodu w określone, umówione miejsce, upusty rodzinne lub firmowe itd. Wszystko to dla większej wygody Klienta oraz po to, by zachęcić go do wynajmu, który staje się wygodny, a dzięki ułatwieniom coraz powszechniejszy.

>

Rodzaje obecnie dostępnych umów w typowej wypożyczalni aut

W związku z tym, że wiele wypożyczalni aut w różny sposób nazywa rodzaje umów określające czas wypożyczenia samochodu, podsumować należy je w najprostszy sposób. Na przykładzie Szczecina, wypożyczalnia aut najmuje na umowy:

  • krótkoterminowe – w tym jednodniowe, spotykane w dużej mierze przy lotniskach, gdzie podróżujący wynajmują auto na dojazd w określone miejsce, nie muszą przy tym oddawać auta, może być ono odebrane przez pracownika,
  • średnioterminowe – dłuższe niż miesięczne, z których korzystają np. rodziny wyjeżdżające na objazdowe wakacje lub osoby odwiedzające Polskę,
  • oraz długoterminowe – roczne lub kilkuletnie, w których powraca wspomniana wcześniej zasada wynajmu aut reprezentacyjnych. Często dla zagranicznych zarządów firm zlokalizowanych w Polsce lub transportowych. Przykładowo: przewoźnik ludzi zauważa wzrastające potrzeby, lecz zachowawczo nie chce kupować nowych samochodów nie wiedząc, czy wzrost obrotów jest stały, czy jedynie tymczasowy.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z powszechnymi zasadami obowiązującymi w handlu, im dłuższy czas wypożyczenia samochodu, tym niższa cena za każdy dzień.

>

Wygody dla Klienta – na co można liczyć

Natomiast do wprowadzonych wygód dla Klienta należą między innymi:

  • możliwość wynajęcia samochodu bez wychodzenia z domu, a nawet bez rozmów z pracownikami wypożyczalni aut – w formie rezerwacji i wynajmu przez Internet,
  • możliwość odbioru auta w dowolnym miejscu i podobnie, pozostawienie go w miejscu innym niż wypożyczalnia – aktualnie Klient właściwie nie musi się fizycznie kontaktować z wypożyczalnią,
  • wynajem auta na minuty – co stanowi pewną nowość w wypożyczalni aut w Szczecinie, a cena oscyluje wokół 10 groszy za minutę (6 zł za godzinę) – czy to się opłaca?, wystarczy wyobrazić sobie np. konieczność przewiezienia kupionej komody ze sklepu, na co zwykle wystarczą dwie godziny – cena ta jest nieporównywalnie niższa od standardowej.

I nie chodzi tu o to, by wdawać się w szczegóły, lecz minimalistycznie ukazać rozwój branży, w której wypożyczalnie aut starają się zaspokoić niemal każdą potrzebę Klienta.

>

Wypożyczalnia aut też może bić rekordy

PZWLP – czyli Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, zbiera informacje o wypożyczalniach samochodów w Polsce i ich funkcjonowaniu. Jak się okazało, biznes rozwija się prężnie. W trzecim kwartale 2018 roku został w Polsce pobity rekord wynajmu (odnotowano 17,5% wzrost w porównaniu do lat poprzednich) – co dotyczy długoterminowego wypożyczenia na co najmniej 2 lata. Wskazuje to, że przeciętna wypożyczalnia aut, nie tylko w Szczecinie, może patrzeć w najbliższą przyszłość bez obaw. Potwierdzają to inne dane PZWLP. Wynika z nich, że wypożyczalnie aut w całej Polsce kupują coraz więcej samochodów, a w roku 2018 padł w tym zakresie kolejny rekord – zakupiono o 23,4% więcej nowych aut w porównaniu do roku poprzedniego.

Wypożyczalnia aut

Wynajem długoterminowy auta Szczecin

Platinum Rent

Szczecin Oddział

Godziny pracy

  • poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
  • sobota: 9:00-14:00
  • niedziela/święta: nieczynne
TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ