Wynajem samochodów – na co zwracać uwagę, by było tanio

>

Wynajem samochodów – na co zwracać uwagę, by było tanio

Nie ulega wątpliwości, że coraz częściej wypożyczamy samochody. Jak donosił PZWLP (Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów), w 2018 roku padł rekord. W największym stopniu wpływają na to ceny – obecnie, m.in. w Szczecinie, można znaleźć wynajem samochodów od 30 zł za dobę. Jest to więc cena bardzo przystępna, pozwalająca myśleć o wypożyczeniu auta jak o każdej innej, powszechnie dostępnej usłudze. Należy jednak podkreślić, że te najtańsze wypożyczalnie nie są gorsze od droższych – zwyczajnie nie obciążają Klientów wieloma drobnymi, dodatkowymi opłatami, a przez to w wielu innych wypożyczalniach ceny wzrastają. Można się więc przyjrzeć tym „drobnym opłatom”.

>

Od czego zacząć

Oczywiście uczciwy wynajem samochodów jest ułatwiony dzięki korzystaniu z Internetu. Istnieją fora, np. F4F, na których użytkownicy dzielą się opiniami o wypożyczalniach (również o wynajmie samochodów w Szczecinie). Można więc się dowiedzieć, które są najtańsze, jak również już na wstępie wykluczyć nieuczciwe. Aczkolwiek istnieje tu pewne ryzyko. Niektóre firmy zatrudniają pracowników, którzy m.in. na forach podszywają się pod Klientów i dokonują fałszywych wpisów. Dlatego z gruntu zebranie jak największej ilości informacji jest tu decydujące.
Następnym krokiem jest dookreślenie poszukiwanej oferty. W tym wypadku im więcej wypożyczalnia podaje szczegółów w Internecie, tym lepiej. Otwartość w zakresie oferty i publiczne udostępnianie wszystkich warunków umowy najmu sprawia, że określonej wypożyczalni można zaufać.

>

Wynajem samochodów – jak uniknąć pułapek i tanio wynająć

W umowach nie chodzi tu jedynie o tzw. „drobny druk”, którego często nie czytamy. Pewne jasno określone informacje również mogą być dla Klienta krzywdzące. Problem rozbija się o to, że często Klient nie wie, co musi, a czego nie musi akceptować. Warto zwracać uwagę na poniższe punkty w umowach:

  • lokalizacja – czasem przez to, że samochód jest wypożyczany w określonym miejscu, dolicza się opłaty, np. pod nazwą „ewidencyjna” (jest to nadużycie);
  • czas wypożyczenia – sztywne liczenie doby jest niekorzystne dla Klienta, wypożyczalnia więc może liczyć czas zawsze od godziny 13.00, a uczciwie powinna to robić od chwili podpisania umowy. Nieraz Klient oddający auto o 14.00 zapłaci za dwie doby, nawet jeśli wynajmował samochód poprzedniego dnia o godzinie 17.00;
  • wiek kierowcy – tu już królują statystyki, a jak wiadomo, młodzi kierowcy najczęściej dokonują wypadków; trudno się więc dziwić, że są traktowani nieco inaczej i np. płacą większą kaucję, lecz z drugiej strony, wysokość tych opłat w żadnym razie nie odzwierciedla szkód z ewentualnej stłuczki, wydaje się więc, że są zbędne (oczywiście nie wszystkie wypożyczalnie naliczają takie opłaty);
  • warunki umowy – zazwyczaj wyszczególnione oddzielnym linkiem w przypadku rezerwacji przez Internet; w tym wypadku należy zwracać uwagę na „niespodzianki”, ale też mieć na uwadze fakt, iż często na stronach internetowych nie są podane wszystkie – płatne – szczegóły wynajmu (np. za wyposażenie samochodu);
  • polityka związana z paliwem – często samochody wypożyczane są z pełnym bakiem i w umowie istnieje zapis o konieczności oddania auta również w pełni zatankowanego; może to rodzić pewne problemy, jeśli Klient wyłamie się z tego zobowiązania (cena paliwa może być zawyżona, a także mogą zostać doliczone opłaty serwisowe); oczywiście wypożyczanie auta z pełnym bakiem, za który trzeba zapłacić z góry, jest często również nieopłacalne w wynajmie krótkoterminowym (poza opłaceniem pełnego baku, trzeba go uzupełnić przed oddaniem auta);
  • ubezpieczenie – najbardziej kontrowersyjny aspekt umów; Klient jest tu narażony na wiele dodatkowych opłat lub zwiększoną odpowiedzialność po stłuczce, nawet gdy wykupił AC, szczególną uwagę należy poświęcić zapoznaniu się z tzw. wkładem własnym (informacje te bywają one ukrywane – pisane małym drukiem).

Czasami zwraca się również uwagę na to, iż dodatkowym opłatom podlega odbiór lub zdanie samochodu po godzinach otwarcia biura. W tym jednak wypadku należy zrozumieć, że taka opłata jest uzasadniona. W naszej wypożyczalni w Szczecinie np. wynajem samochodów jest w tym zakresie jasno określony.

>

Liberalny wynajem samochodów w Szczecinie

Przy powyższym niektóre wypożyczalnie nakładają na potencjalnych Klientów pewne ograniczenia. Dotyczą one np. wieku kierowcy, a zbyt młodym (rzecz względna) się nie wynajmuje. Bardzo często również bezwzględnie wymagana jest karta kredytowa i wypożyczalnie nie godzą się na zapłatę gotówką. Wiąże się to z pewnym zabezpieczeniem i możliwością karnego ściągania należności właśnie z karty Klienta. Karta musi być również wystawiona na podpisującego umowę.
Wynajem samochodów w Szczecinie jest tu ułatwiony, bo wprowadzono liberalne zasady. Zastosowano pewien wybieg, dzięki któremu pasażer może posiadać kartę, a wynajmujący nie – wówczas wynajmujący jest „dodatkowym kierowcą” i również może prowadzić wynajęte auto. Wiąże się to jednak z zakupem dodatkowego ubezpieczenia.

Wypożyczalnia samochodów Platinum Rent

Wynajęcie samochodu już dziś

Platinum Rent

Szczecin Oddział

Godziny pracy

  • poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
  • sobota: 9:00-14:00
  • niedziela/święta: nieczynne
TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ