Ekonomiczny styl jazdy – wskazówki dla użytkowników aut z wypożyczalni

>

Ekonomiczny styl jazdy

Wielu kierowcom zależy na tym, by nie zwariować przy kasie, gdy trzeba za to paliwo zapłacić. Już tylko nieliczni pamiętają czasy, kiedy za benzynę płaciło się poniżej czterech złotych za litr. Ubiegłoroczne lato co prawna rozbudziło nadzieje... Cena paliwa w sierpniu spadła przecież poniżej pięciu złotych, a analitycy zapowiadali optymistycznie dalszy spadek. Ale... czas wrócić do rzeczywistości.

>

Zawsze wypożyczasz samochód zatankowany

Klientom najmujemy samochody zatankowane i oczekujemy, że zatankowane do nas wrócą. A ile paliwa klient w międzyczasie zużyje – jego sprawa... Tak moglibyśmy powiedzieć. Ale tak nie powiemy – na samochodach się znamy, więc doradzimy jak dobrze i tanio jeździć. Jest kilka sztuczek.

>

Auto przygotowane na wynajem długoterminowy

Współczesne samochody nie palą dużo – nawet te z mocnymi silnikami. Nie palą dużo w porównaniu do aut z początków motoryzacji. Na przykład pierwszy, produkowany masowo, Ford T spalał piętnaście litrów na sto kilometrów. A prędkość, którą osiągał, dziś nie nazwalibyśmy zawrotną. Na liczniku miał niecałe siedemdziesiąt kilometrów na godzinę. Doceniajmy zatem nasze współczesne, ekonomiczne, ekologiczne (eko-zielone) samochody i... korzystajmy mądrze z innych nowinek technicznych, które pomogą obniżyć zużycie paliwa. Jedną z takich nowinek są opony – warto w nie zainwestować i dlatego nasze pojazdy wyposażyliśmy w opony wysokiej klasy. W uzasadnieniu tego zakupu pomóc mogą wyliczenia ekspertów. A te nie pozostawiają złudzeń – dobra, nowa opona to nawet o dwadzieścia procent niższe spalanie. To wydatek, który się zwraca. A efektywność paliwową opony można sprawdzić na etykietach. Parametr A gwarantuje nie tylko najwyższą przyczepność, ale też niski opór toczenia i niższe spalanie paliwa.

>

Ekonomiczna jazda autem wynajętym, zastępczym, firmowym, a nawet własnym zawsze się opłaca

Ekonomiczny styl jazdy – eko-driving. U wielu mężczyzn wywołuje automatycznie sprzeciw i złe skojarzenia: mało dynamiczna jazda, której zasady odbierają przyjemność prowadzenia auta. Ale... ekonomiczna jazda wcale nie musi być nudna!

Nudne nie są na pewno rekordy zużycia paliwa. Na przykład polski rekord to zredukowanie spalania do 1,89 l/100 km! Jak to możliwe? Jest kilka złotych zasad eco-drivingu. Możecie je wypróbować choćby na pojazdach z naszej wypożyczalni samochodów osobowych. To bezpieczna jazda, która przynosi korzyści. Oto 3 złote zasady.

  1. Podstawa to odpowiedni bieg – jazda na najwyższym z możliwych biegu, na najniższych obrotach Pilnuj jednak, by obroty silnika benzynowego nie były niższe niż 1000 obr./min. i kolejny bieg wrzucaj przy obrotach przekraczających poziom 2500 obr./min.
  2. Przyśpieszenie – to dość zaskakująca zasada, łamiąca stereotyp. Pedał gazu trzeba zdecydowanie wciskać, by jak najmocniej przyspieszać do zamierzonej prędkości. To oznacza większe zużycie paliwa, ale w dużo krótszym czasie – zupełnie odwrotnie jest w przypadku ślamazarnej jazdy, z którą błędnie myli się eco-driving.
  3. Kolejna zasada - tryb dryfowania. Polega na jeździe na jałowym biegu – jeżeli wiesz, dokąd chcesz dojechać, lekko wytracając prędkość. I jeżeli warunki na drodze na to pozwalają, wybieraj hamowanie silnikiem. No i bądź przewidujący – utrzymuj równe tempo jazdy, unikając zbędnych przyśpieszeń i hamowań. To tylko kilka z kilkunastu zasad eko-drivingu. Na dobry początek.
>

Wynajmujesz busa lub duże auto – zrzuć balast

I na koniec najbardziej banalna z naszych rad – zrzuć po prostu balast. Przejrzyj swój bagażnik i wypakuj z samochodu wszystkie zbędne rzeczy. Ciężkie zakupy wożone z miejsca na miejsce, narzędzia ogrodowe – to najczęstsze grzechy kierowców. Każde dodatkowe 100 kg to pół więcej litra spalonego paliwa. Zdejmij też bagażnik z dachu – to nie tylko dodatkowe obciążenie, ale też dodatkowy opór aerodynamiczny. Wypożyczanie auta w połączeniu z ekonomią jazdy – zwłaszcza z perspektywy niewielkiej firmy – wydaje się być dość ekonomicznym rozwiązaniem. Dlaczego? O tym w innych naszych wpisach. A w połączeniu z oszczędną jazdą – może dać same plusy.

Ekonomiczne prowadzenie samochodu na szosie
TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ