Car-sharing – nowość w branży wypożyczania samochodów

>

Nowość w branży wypożyczania samochodów

Modny w Stanach Zjednoczonych, Francji czy Wielkiej Brytanii, w Polsce za to niewielu o nim słyszało. Car-sharing w najprostszym tłumaczeniu to „dzielenie się” samochodem. Pierwsze skojarzenie – udostępnianie auta przez prywatną osobę. Tak było na początku.

Dziś to system wypożyczania samochodów, obowiązujący już w 600 miastach na całym świecie. Skorzystało z niego prawie 2 miliony osób. Jego popularność wciąż rośnie.

>

Samochód z wypożyczalni lub w formule P2P

Wszyscy wiemy, jak działają wypożyczalnie samochodów i kiedy można z ich usług skorzystać. Inna sprawa, że nie zawsze możemy. Z własnego auta ponoć – średnio – korzystamy zaledwie godzinę dziennie, stąd pomysł na peer-to-peer, P2P lub person-to-person. To potoczna nazwa niekomercyjnej wersji car-sharingu, w której ludzie pożyczają swoje samochody innym kierowcom na krótki czas. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych.

Zaufanie w P2P to podstawa. Użytkownicy tej niekomercyjnej wersji systemu udostępniania aut komunikują się ze sobą przy pomocy specjalnych portali. Pierwsze zaczynają działać również w Polsce. Można na nich zarejestrować swoje auto, które chcemy wypożyczać lub znaleźć w naszej okolicy samochód do pożyczenia za pieniądze od osoby prywatnej.

>

Samochody wypożyczane na minuty

Dziś w 27 państwach dominuje jednak model komercyjny car-sharingu. Wypożyczane auta należą do firm, a zarezerwować je na określony termin czy wypożyczyć można za pomocą specjalnych aplikacji na telefon. Podaje się w nich termin wypożyczenia, miejsce, typ samochodu.

Pierwszy car-sharingowy eksperyment rozpoczął się w Wielkiej Brytanii 38 lat temu. Zakładał udostępnianie jedynie miejsca w swoim aucie. Kolejne kraje zainteresowane uruchomieniem tego systemu to Niemcy i Szwajcaria. Dziś największa wypożyczalnia car-sharingowa działa w Stanach Zjednoczonych i do dyspozycji swoich klientów ma 11 tysięcy samochodów. Takie możliwości – wypożyczania samochodów osobowych na godziny – proponuje także wiele firm oferujących komercyjny najem aut. Nie korzystają one co prawda z aplikacji na telefon, ale efekt jest podobny. Wystarczy zadzwonić i zapytać o ceny, możliwości. Ewentualnie... zarezerwować pojazd.

>

Wypożyczanie aut w systemie car-sharingu – start w Warszawie

Do systemu car-sharingu chce włączyć się także Warszawa. Na początek zapowiedziała udostępnienie na potrzeby mieszkańców 500 samochodów. Będzie to flota składająca się z nowych aut, którymi zarządzać będzie stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego.

System może ruszyć już w tym roku – ostatecznie o tym zdecydować mają jednak miejscy radni. Wstępne założenia przewidują liczne ulgi, między innymi bezpłatne parkowanie w centrum, specjalnie dla użytkowników miejskiego samochodu zarezerwowane parking, a nawet zgodna na jazdę buspasami.

Wypożyczenie samochodu na godzinę, przykład w Anglii (w systemie car-sharing) kosztuje 6 funtów. Cały dzień wypożyczenia to już opłata w wysokości 54 funtów. Do tego trzeba założyć w systemie specjalne konto i wpłacić kaucję w wysokości 60 funtów. Jakie będą ceny w Polsce? Jeszcze nie wiadomo. Możecie być pewni, że zechcemy tę usługę udostępnić także naszym Klientom.

TOP Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ